Follow by Email
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram

JAK ZACZĄĆ BUDOWĘ?

JAK ZACZĄĆ BUDOWĘ?

jak się wybudować? od czego zacząć budowę?

niestety czeka cie ogrom papierologii.

zacznijmy od tego, ze zanim wybierzesz swój dom, musisz mieć działkę. właśnie tak: zaczynamy od działki. nie od wyboru projektu domu! bo to do konkretnej parceli dopasowuje się budynek, który spełni oczekiwania inwestora i wymogi określone w planie miejscowym lub warunkach zabudowy, a nie odwrotnie.

jeśli chcemy uniknąć komplikacji, działka powinna być w zasięgu sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. u nas prąd i gaz jest w granicy działki, woda natomiast 60m. Każdy metr dociągnięcia mediów to gruba kasa, na dzień dzisiejszy ceny kształtują się tak: 1m gaz – 100zł, 1m woda 90zł. do tego dolicza się cenę za przyłącze czyli zgodę na założenie liczników itp. (1000-2000zł za jedno).

jeśli posiadacie działkę, i wiecie ze będzie co pić i będzie mogło świecić się u was światło, można dobierać projekt i zacząć walkę o pozwolenie na budowę ?

aby je uzyskać potrzebne jest:

 • MPZP lub warunki zabudowy – to najważniejsze dokumenty, które należy sprawdzić, zanim rozpoczniemy budowę domu. pierwszym krokiem jest zapoznanie się ze statusem działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

 

 • przyłącza mediów – dokumentacja – aby dom został podłączony do sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie warunków przyłącza mediów. taki wniosek należy złożyć do lokalnego zakładu gazowego, wodno-kanalizacyjnego i energetycznego. łączny koszt realizacji powyższych dokumentów, nie powinien być wyższy niż 250 zł.

 

 • projekt domu –  jest jednym z kluczowych dokumentów, na podstawie których możliwe jest wydanie pozwolenia na budowę. do wyboru mamy zakup projektu gotowego bądź wykonanego indywidualnie. niezależnie od rodzaju projektu, każdy z nich powinien zawierać:
  •    projekt uzbrojenia działki,
  •    sposób odprowadzenia nieczystości,
  •    mapę z zaznaczonymi granicami posesji,
  •    plan zieleni,
  •    układ komunikacji,
  •    obrys i usytuowanie poszczególnych obiektów budowlanych,
 • pozwolenie – po skompletowaniu dokumentów, takich jak MPZP, oświadczenie o warunkach dostawy mediów oraz projekt domu, inwestor może zacząć starać się o pozwolenie na budowę. w tym celu należy sporządzić wniosek zgodny z aktami prawa miejscowego (niekiedy wymagane są dodatkowe dokumenty – np. na obszarze Natura 2000). do wniosku należy także załączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.

 

 • rozpoczęcie budowy domu – po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu, inwestor nie może od razu rozpocząć budowy. uzyskane pozwolenie otrzymuje moc prawną w ciągu 14 dni od wydania (oraz jest ważne przez 3 lata). zanim jednak rozpoczniemy budowę, musimy zgłosić ten zamiar w Starostwie Powiatowym. zgłoszenie musimy wystosować na 7 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. do zgłoszenia musimy załączyć:
  •    opis poszczególnych etapów prac budowlanych,
  •    oświadczenia kierownika budowy o przejęciu obowiązków i rozpoczęciu budowy,
  •    termin planowanego zakończenia budowy.Po rozpoczęciu prac pozostaje tylko założenie i prowadzenie dziennika budowy. dziennik budowy jest właściwie najważniejszym dokumentem podczas budowy domu. w  dzienniku należy zapisywać wszystkie czynności budowlane oraz zdarzenia. p o zakończeniu budowy, musimy dołączyć dziennik do zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych, a także do wniosku o pozwolenie na użytkowanie domu. ponadto kopię dziennika należy załączyć do dokumentacji powykonawczej, której poprawne skompletowanie równa się z finalizacją wszystkich formalności związanych z budową. a by proces kompletowania dokumentacji przebiegał bez błędów, warto sięgnąć po gotowe wzory, które można znaleźć w internecie.

 

zachęcam wszystkich, aby nie odrzucać propozycji architektów, którzy zajmują się pozwoleniem na budowę od a do z. ceny na rynku za takowa usługę są różne, ale czym jest ich koszt w stosunku do inwestycji jaka panujecie. zrobią to raz szybciej, a wam oszczędzą nerwów i niepotrzebnej gonitwy od urzędu do urzędu.

 

za tych którzy dopiero się za to zabierają, trzymam kciuki ?

 

 

Źródło: http://di

 

Please follow and like us:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zainteresowały Cię treści bloga? Polub nas!

 • Follow by Email
 • Facebook
  Facebook
 • Pinterest
  Pinterest
 • Instagram