Follow by Email
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram

Z CZEGO BUDOWAĆ DOM? JAKIE ŚCIANY WYBRAĆ?

Z CZEGO BUDOWAĆ DOM? JAKIE ŚCIANY WYBRAĆ?

JAKIE ŚCIANY WYBRAĆ? Z CZEGO BUDOWAĆ DOM?

zaostrzone przepisy prawne dotyczące energooszczędności sprawiają, iż ciepły dom to nie luksus, ale konieczność. materiał powinniśmy dobierać patrząc na wszystkie aspekty. przede wszystkim jak budynek będzie funkcjonował? czy potrzebujemy dużej wytrzymałości? czym będzie ogrzewany i jak będzie ocieplony? czy wolimy, żeby materiał lepiej izolował od zimna czy gromadził ciepło (wewnątrz)?

Oto przegląd najpopularniejszych materiałów do budowy ścian domu:

 

BLOCZKI SILIKATOWE

bloki wapienno-piaskowe charakteryzują się dużą nośnością. ściany konstrukcyjne grubość od 15 cm. duża wytrzymałość  wynika to z tego, że materiał ma bardzo dużą  gęstość. nagrzane wewnątrz ściany przez długi czas oddają ciepło do wnętrza. bloczki silikatowe są jednak najdroższe oraz mają najgorsze parametry cieplne. muruje się je dosyć szybko, na poziome spoiny      i cienką zaprawę klejową, przez co uzyskujemy równą i czystą powierzchnię. materiał jest dosyć łatwy w obróbce, można przycinać piłą ręczną.

 1. WYMIARY:  24 x 19,8 x 33,3 cm,
 2. WYTRZYMAŁOŚĆ: 15,
 3. ZUŻYCIE: 15 szt/m2,
 4. IZOLACYJNOŚĆ: U= 1,61 W/m2K,
 5. CENA: 4,2 szt., 63 zł/m2 [na podstawie Silka E24]

Zalety: duża nośność i pojemność cieplna,dobra akustyka, łatwy w obróbce, najbardziej naturalny materiał,

Wady: stosunkowo niska izolacyjność termiczna, drogi.

 

PUSTAKI CERAMICZNE

produkt ceramiczny – wypalana w piecu glina z pionowymi drążeniami, przestrzeniami polepszającymi izolacyjność.  charakteryzuje ją duża nośność, lecz dzięki pionowym przestrzeniom powietrznym nie jest taki ciężki. murowane  tradycyjną zaprawą lub pianką (wymagana jest duża ilość zaprawy). ceramika jest krucha, trudna w obróbce i narażona na uszkodzenia. przycinanie i kucie mocno narusza strukturę materiału, co skutkuje tym, że ciężko zachować szczelność. niewprawnie wykonane bruzdy mogą powodować liczne mostki termiczne. trudność sprawia również montaż czegokolwiek do ściany. koszt całościowy ściany wychodzi drogo uwzględniając duże ilości zaprawy lub zastosowanie pianki montażowej.

 1. WYMIARY : 25 x 37,3 x 23,8 cm,
 2. ZUŻYCIE: 10,7 szt/m2,
 3. WYTRZYMAŁOŚĆ: 10/15/20, 
 4. IZOLACYJNOŚĆ: U= 1,03 W/m2K
 5. CENA: 4,39 szt. – 5,00, 47 zł/m2 [Porotherm]

Zalety: optymalna izolacyjność, duża nośność, dobra cena przy parametrach nośności

Wady: murowanie na zaprawę, kruchość,  trudny w obróbce, konieczność wykonania grubszych tynków wewnętrznych

 

BLOCZKI Z BETONU KOMÓRKOWEGO

produkowane są w wielu klasach wytrzymałości różniących się izolacyjnością. im bardziej wytrzymały (gęstszy) tym spada jego izolacyjność. beton komórkowy jest najcieplejszym materiałem.                  w stosunku do bloczków silikatowych możemy ocieplić go o ok. 3cm mniej osiągając ten sam współczynnik. lekki. bloki mają duże wymiary i bardzo łatwo się go muruje. materiał jest stosunkowo miękki, bardzo łatwo się go obrabia. materiał z uwagi na swoją porowatą strukturę jest nasiąkliwy, dlatego nie zaleca się go w przyziemiach budynków, gdzie mamy duży kontakt z wilgocią bez zabezpieczenia.

 1. WYMIARY:  24 x 19,9 x 59,9 cm,
 2. WYTRZYMAŁOŚĆ: 2/2,5/3/4/5,
 3. ZUŻYCIE: 8,33 szt/m2,
 4. IZOLACYJNOŚĆ: U= 0,43-0,60 W/m2K,
 5. CENA: 7,10 szt., 58 zł/m2 (na podstawie ytong pp4)

Zalety: najcieplejszy materiał, bardzo łatwy w obróbce, duży format ułatwia szybkie murowanie na klej, cienka spoina, małe mostki termiczne

Wady: przy najniższych klasach miękki, niska nośność, materiał nasiąkliwy

 

NASZ DOM

do budowy naszego domu wybraliśmy ściany dwuwarstwowe, czyli takiej gdzie funkcje są rozdzielone na konstrukcyjną i izolacyjną. materiał beton komórkowy firmy Termobet klasa 500 na  zewnętrzne oraz  wewnętrzne ściany. z prostej przyczyny- przy ścianach zewnętrznych zależało nam na jak najlepszym parametrze izolacyjności i najszczelniejszej powłoce, by jak najmniej zimna dostawało się do budynku przez ściany.  ważna była dla nas łatwość obróbki materiału przy późniejszym prowadzeniu instalacji.

 

 

Please follow and like us:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zainteresowały Cię treści bloga? Polub nas!

 • Follow by Email
 • Facebook
  Facebook
 • Pinterest
  Pinterest
 • Instagram